Användare:AbraxoVSXI

Från Data- och Systemvetenskap
Hoppa till: navigering, sök

1.firmy 2.lista 3.rozrywka 4.katalog


Największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę – Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – odbędzie się w tym roku 28 maja, ponownie w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.„Cuda wolności! Ona z niczego coś wytwarza” – słowa księcia Adama Jerzego Czartoryskiego dobrze ilustrują temat 15. jubileuszowego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zagadnienie imprezy – Wolność – koresponduje z hasłem corocznej konferencji naukowej ECSITE, która odbędzie się w tym roku w Warszawie.15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Edukacji Kopernik będzie wydarzeniem wyjątkowym. Stanie się okazją do prezentowania polskiej edukacji i jej popularyzatorów szerszemu audytorium. W wyjątkowy sposób zbliży środowisko naukowców i publiczność zainteresowaną odkrywaniem tajemnic nauki w przyjazny, zrozumiały i interesujący metodę.„Wolność to fantastyczny zagadnienie. Ma możliwość oznaczać zarówno wyzwanie, szansę, jak również zagrożenie. Jest ważna też w kontekście nauki i badań naukowych, w relacjach nauka-społeczeństwo, nauka-biznes i nauka-politycy” – mówi o tegorocznym temacie przewodnim przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer.Nowością w tym roku jest powołanie specjalnego zespołu programowego, mającego wycenić merytoryczną wartość pokazów i ekspozycji, które będą zaprezentowane w trakcie Pikniku Naukowego. Organizatorzy imprezy zadbali w ten metodę o utrzymanie jej jakości , a ponadto wysokiego poziomu eksperymentów i przekazu. Na czele zespołu oceniającego stanął dr hab. Konrad Bajer z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.Na 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w sobotę 28 maja w godz. 11.00-20.00 do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie (przy ul. Rozbrat). Wstęp wolny.Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki , a dodatkowo Czwórki – Radia z Wizją.


Największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę – Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – odbędzie się w tym roku 28 maja, ponownie w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.


„Cuda wolności! Ona z niczego coś tworzy” – słowa księcia Adama Jerzego Czartoryskiego dobrze ilustrują temat 15. jubileuszowego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Edukacji Kopernik. Temat imprezy – Wolność – koresponduje z hasłem corocznej konferencji naukowej ECSITE, która odbędzie się w tym roku w Warszawie.


15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie wydarzeniem wyjątkowym. Stanie się okazją do zaprezentowania polskiej edukacji i jej popularyzatorów szerszemu audytorium. W wyjątkowy sposób zbliży środowisko naukowców i publiczność zainteresowaną odkrywaniem tajemnic nauki w przyjazny, zrozumiały i atrakcyjny sposób.


„Wolność to fantastyczny temat. Ma możliwość oznaczać zarówno wyzwanie, szansę, jak i zagrożenie. Jest ważna także w kontekście edukacji i badań naukowych, w relacjach nauka-społeczeństwo, nauka-biznes i nauka-politycy” – mówi o tegorocznym temacie przewodnim przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer.


Nowością w tym roku jest powołanie specjalnego zespołu programowego, mającego ocenić merytoryczną wartość pokazów i ekspozycji, które będą zaprezentowane podczas Pikniku Naukowego. Organizatorzy imprezy zadbali w ten sposób o utrzymanie jej jakości , a oprócz tego wysokiego poziomu eksperymentów i prezentacji. Na czele zespołu oceniającego stanął dr hab. Konrad Bajer z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.


Na 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w sobotę 28 maja w godz. 11.00-20.00 do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Katowicach (przy ul. Rozbrat). Wstęp wolny.


Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Czwórki – Radia z Wizją.




Obyczaj kupowania sztuki najnowszej jest cały czas niedużo rozpowszechniony w Polsce. W przeciwieństwie do krajów zachodnich, Polacy - dosłownie wszyscy zarabiający znacznie powyżej średniej - nieczęsto zaglądają do sprzedających prace młodych twórców spersonalizowanych galerii. Odstrasza ich niepewność prywatnych gustów oraz dodatkowo ceny obrazków. Ceny te kształtują się na poziomie od kilku (2-3) do kilkunastu tysięcy zł. Bardzo trudno oszacować, na jak dużo cenowe nadzieja artystów i prowadzących galerie marszandów są zasadne. Nowicjusz, słabo orientujący się w rynku kolekcjoner boi się przepłacić.


Właśnie do takich kontrahentów skierowana jest oferta Aukcji Młodej Sztuki. Wystawione na aukcji prace przeszły najpierw selekcję – zostały ocenione przez komisję ekspercką Domu Aukcyjnego. Mając do dyspozycji interesującą propozycję, kupujący ma szansę, kierując się już własnym gustem, nabyć pubudzającą ciekawość pracę w cenie, jaką podyktuje rynek – żywioł licytacji. W większości udaje się kupić obiekt w cenie kilkakrotnie niższej niż ceny galeryjne analogicznych zamówień. Czasami natomiast obraz tak bardzo podoba się kupującym, że „biją się” o niego do ceny znacznie przekraczającej ceny w galeriach. Jedno jest niezbite – dla kolekcjonerów to prawdziwe „polowanie” przynoszące satysfakcję i radość. Można cieszyć się w równym stopniu ze „złapanej okazji” jak i wygranej po ciężkim boju walki.

Wydarzeniem najbliższej aukcji jest pojawienie się po raz pierwszy pracy Normana Leto (ur. 1980), jednego z najbardziej rozpoznawalnych na Zachodzie polskich młodych twórców, który ma już za sobą wiele lat błyskotliwej wymarzonej ścieżki zawodowej. Leto jest samoukiem specjalizującym się w dziedzinie video i nowych mediów. Debiutancki, indywidualny pokaz jego zamówień miał miejsce w 2007 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku. W ramach wystawy artysta przedstawił sekwencje video , a ponadto cyfrowe symulacje zachowania tłumu (oparte na algorytmach sztucznej inteligencji). Ekspozycja nosiła tytuł „Negatywne aspekty nadmiernej wolności w wieku lat 26”. W tym samym roku prace artysty były pokazane podczas biennale młodej sztuki europejskiej Jeune Création Européene w Paryżu. Kuratorzy Stach Szabłowski i Marcin Krasny zaprosili Leto do wzięcia udziału w wystawie „Establishment” oraz wystawienia prywatnych zamówień video i 3d pośród zamówień innych młodych artystów. Otwarcie wystawy miało miejsce w czerwcu 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Bydgoszczy. Praca „Buttes Monteaux I” została zakupiona i włączona na stałe do kolekcji CSW. W tym samym roku Leto zaprezentował prywatne prace podczas grupowej wystawy „Perfect Summer” w nowojorskiej Vertexlist Gallery zajmującej się sztuką nowych mediów. Norman Leto znalazł się na pozycji nr 2 z 230 możliwych w rankingu młodych artystów „Kompas Młodej Sztuki 2010” publikowanym przez „Rzeczpospolitą”. Jego obrazki, dokładnie tak samo jak filmy, naznaczone są cechami ekspresjonistycznymi i figuratywnymi, poruszają motywy społeczne, niemniej jednak głównie wątki autobiograficzne. Bardzo istotną techniką stosowaną przez artystę są symulacje komputerowe. Na aukcji zaprezentowana zostanie minimalistyczna, a jednocześnie ekspresyjna praca malarska z 2008 roku zatytułowana „Golden Hair”.


Znaczące sukcesy artystyczne, w tym też zagraniczne, posiada za sobą Agata Pierzchanowska (ur. 1987) sygnująca swe prace pseudonimem „Peperski”. Graficzka zdobyła, będąc jeszcze na studiach (od 2007 roku studiuje Grafikę Warsztatową na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu), I miejsce w konkursie na design limitowanej serii wiedeńskich czekoladek z Mozartem (Mozartkugeln) firmy Mirabell. Jest również autorką grafiki obchodów roku Chopinowskiego w Austrii. Wykreowany poprzez nią cykl grafik, „Chopin2010byPeperski” został włączony w ekspozycję wnętrz reprezentacyjnych Muzeum Chopina w Szczecinie. W trakcie październikowej aukcji będzie można licytować jej serigrafię z 2010 roku.


Prace zaprezentowane w katalogu zwracają uwagę różnorodnością, zarówno pod kątem tematu jak również sposobu jego


ujęcia. Prezentują pełen wachlarz aktualnych tendencji w sztuce. Szczegół krajobrazu w pracach Dominika Woźniaka (ur. 1983) czy Magdaleny Laskowskiej (ur. 1985) kontrastuje z malarskim, wręcz abstrakcyjnym, podejściem Justyny Bieńkowskiej (ur. 1987) czy Agaty Czarneckiej (ur. 1986) do tego samego zagadnienia. Jednocześnie pojawia się szereg prac ukazujących codzienność i ją komentujących, czego przykładem są obrazki Krzysztofa Bryły (ur. 1984) czy Laury Paweli (ur. 1977).


Atrakcyjne wydaje się podejście artystów do roli kobiety , a ponadto kwestii identyfikacji płciowej. Prace Bartka Jarmolińskiego (ur. 1975), Elżbiety Leszczyńskiej (ur. 1983) czy Dominika Tarabańskiego (ur. 1982) ukazują w nieomalże brutalny sposób dramat współczesnego materializmu i przedmiotowego traktowania drugiego człowieka. Warto zwrócić uwagę na interesujące debiuty, prace niedawnych absolwentów ASP. Tegorocznych absolwentów uczelni artystycznych (m.in. Aleksandra Kowalczyk, Justyna Strąk czy Anna Knop) wyróżniono w katalogu specjalnym znakiem „Dyplom 2011”. To ważna wskazówka dla kupujących i inwestorów: Zwróć uwagę na debiut!


Aukcja odbędzie się w Lokalu Aukcyjnym DESA Unicum, Marszałkowska 34-50, dn. 20 października 2011 roku, o godz. 19. Wystawa obiektów aukcyjnych od 10 października w Salonie Wystawowym Marchand, Pl. Konstytucji 2, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 , a oprócz tego w soboty 11-16.

Personliga verktyg
Varianter
Åtgärder
Navigering
Verktygslåda